Епіретинальний фіброз (епіретинальна мембрана) – патологічний стан, який характерезується утворенням сполучнотканинної плівки на внутрішній поверхні сітківки.
Причини
Найчастіше зустрічаються ідеопатичні епіретинальні мембрани (тобто без визначеної причини), внаслідок неповного відшарування задньої гіалоїдної мембрани-фізіологічний процес, що протікає з незначними відхиленнями. Також цей стан може виникати на фоні інших захворювань, таких як: діабетична ретинопатія, оклюзії вен сітківки, запальних захворювань ока, травм, відшарування сітківки або після оперативного втручання.
Які симптоми?
В більшості випадків захворювання протікає безсимптомно і виявляється під час профілактичних оглядів. Іноді пацієнти відмічають погіршення гостроти зору, викривлення предметів (метаморфопсії), двоїння.
Дослідження
- Вимірювання гостроти зору – в цьому дослідженні ви читаєте букви з стандартної відстані кожним оком окремо, та з спеціальними скельцями.
- Комплексне обстеження ока – для дослідження патології сітківки треба провести огляд з розширеною зіницею для поліпшеної візуалізації заднього сегмента ока.
- Оптична когерентна томографія (OCT) - Ця неінвазивна процедура візуалізації за допомогою спеціального лазерного сканування створює тривимірні (3-D) зображення поперечного зрізу внутрішньої частини вашого ока.
Лікування
Лікування епіретинальних мембран полягає в їх хірургічному видаленні. Рішення про необхідність оперативного лікування приймає лікар, спираючись на ОСТ-діагностики та ступінь зниження гостроти зору.