Діабетична ретинопатія - це захворювання сітківки, яке вражає людей з наявністю цукрового діабету. Надпороговий рівень глюкози, який турбує пацієнта тривалий час пошкоджує в очах в першу чергу кровоносні судини.
Важливо пам`ятати, що утворюються нові, патологічні судини, які спричинюють набряки та крововиливи у зв`язку з неповноцінністю судинної стінки новоутворених судин.
На цих місцях утворюється рубцева тканина, яка має свої негативні наслідки на гостроту зору. Цей стан відомий як діабетична ретинопатія, яка є провідною причиною сліпоти у світі.
В Україні виділяють 3 стадії захворювання:
- Непроліферативна діабетична ретинопатія
- Препроліферативна діабетична ретинопатія
- Проліферативна діабетична ретинопатія
Варто приділити увагу, що чим довше у пацієнта ЦД та рівень глюкози тим більша вірогідність прогресування захворювання. Періодичний огляд пацієнтів з ЦД у офтальмолога має проводитися кожні 3, 6 або 12 місяців в залежності від стадії захворювання.
Швидке виявлення та лікування проблем може зупинити прогресування захворювання. Якщо зір погіршується раптово одразу записуйтесь на огляд у одного з наших офтальмологів.
Які симптоми цього захворювання?
Початкові стадії ретинопатії можуть не викликати жодних симптомів. При прогресуванні захворювання хворі можуть відмічати:
- Плями або темні включення, що плавають у вашому полі зору
- Затуманений зір
- Порушення кольорового зору
- Випадіння ділянок поля зору
- Втрата зору
Дослідження
- Вимірювання гостроти зору – в цьому дослідженні ви читаєте букви з стандартної відстані кожним оком окремо, та з спеціальними скельцями.
- Комплексне обстеження ока – ля дослідження патології сітківки треба провести огляд з розширеною зіницею для поліпшеної візуалізації заднього сегмента ока.
- Оптична когерентна томографія (OCT) - Ця неінвазивна процедура візуалізації за допомогою спеціального лазерного сканування створює тривимірні (3-D) зображення поперечного зрізу внутрішньої частини вашого ока. Виконуючи OCT-зображення, ви можете визначити, чи прогресує ВМД і чи потрібна ін’єкція в око.
- Флуоресцентна ангіографія - використовуючи цей метод, ваш лікар може побачити зміни в структурі або функції кровоносних судин сітківки. Щоб виконати тест лікар вводить барвник у вену, а потім фотографує вашу сітківку і на фото дуже чітко візуалізуються хід, калібр та патологічні ділянки ваших судин.
- УЗД - цей безпечний, безболісний тест використовує високочастотні звукові хвилі для отримання зображення внутрішньої частини ока. Це допомагає лікареві виявити зміни скловидного тіла та сітківки.
Лікування діабетичної ретинопатії
- Фокальне лазерна фотокоагуляція – за допомогою спеціального лазера уповільнюють або зупиняють кровотік в патологічній судині.
- Панретинальна лазерна коагуляція сітківки - використання лазера для периферичної частини сітківки, щоб запобігти утворенню аномальних кровоносних судин та рубцевої тканини, що може призвести до втрати зору. Ці лазерні процедури є амбулаторними і не потребують загальної анестезії.
- Внутрішньоочне введення препаратів – цей метод лікування показав ефективність при наявності неоваскуляризації.
- Вітректомія - для проведення цього метода лікування хірург робить невеликі надрізи у вашому оці, видаляє скловидне тіло та рубцеву тканину, яка може стягувати сітківку, та, за потребою, може провести лазерне лікування або ввести препарати в око.
Варіант лікування індивідуальний для кожного пацієнта, який вирішує ваш лікар-офтальмолог.