fbpx

Центр сучасної офтальмології

Ліцензія № 2588 від 20.12.2019 року

Адреса:

м. Полтава, Геннадія Біліченка, 29Б

Відшарування сітківки – це гостра патологія, яка без негайного оперативного лікування може призвести до повної втрати зору.

Сітківка – це внутрішня оболонка ока, за допомогою якої зорові образи по нервовим клітинам передаються у мозок. Тому можна вважати, що сітківка це частина мозку. Сітківка складається з 10 шарів, а термін відшарування сітківки має на увазі відшарування шару нервових клітин від шару пігментного епітелію. При цьому порушується трофіка внутрішніх шарів що приводить до стрімкої втрати зору.

Відшарування сітківки

Причини:

За класифікацією відшарування поділяються на первинні (регматогенні (regma — розрив) ) та вторинні (при різних патологіях ока, таких як: діабетична ретинопатія, запальні захворювання сітківки та судинної оболонки, травми, пухлини і т.д.)

Первинне відшарування пов’язане з розривом сітківки, через який внутрішньоочна рідина потрапляє під сітківку. Як правило розриви виникають в віддалених відділах сітківки (на периферії) в місцях витончення або дистрофій. Причини виникнення дистрофій до кінця не вивчені, але є багато факторів ризику:

  • короткозорість, незалежно від ступеню «-».
  • спадковість
  • запальні захворювання ока
  • вік

Деякі види дистрофій безпечні, але в інших при супутніх факторах (фізичне навантаження, падіння, підйоми в гору або занурення під воду, вібрації, переніс тяжких речей) в цих ділянках можуть виникати розриви.

Симптоми:

  • Частіше всього, пацієнти скаржаться на появу чорної завіси в полі зору.
  • Характерне покращення стану зранку (зменшення занавіски), але до обіду симптоми прогресують.
  • Вищезазначеним скаргам передують скарги на спалахи та блискавки.

Лікування відшарування сітківки

Нажаль, лікування даної проблеми лише оперативне.

Втректомія-операція, при якій видаляється скловидне тіло. Це дозволяє усунути тракції (витягування) сітківки зі сторони скловидного тіла, отримати доступ до сітківки. Рідину яка знаходиться під сітківкою дренують, місце розриву відмежовують лазером. Далі замість видаленого скловидного тіла вводять газово-повітряну суміш або силіконове масло.

Після операції деякий час пацієнт повинен приймати вимушене положення. Газово-повітряна суміш розсмоктується з часом, а порожнина ока заповнюється внутрішньоочною рідиною. Якщо порожнину тампоновано силіконовим маслом, то пацієнт в майбутньому буде потребувати операції видалення масла з ока.

Профілактика відшарувань сітківки.

постійний нагляд офтальмолога, якщо Ви виявили у себе хоч один фактор ризику.

  • при необхідності - використання лазерів для коагуляції сітківки, що посилює прикріплення сітківки до підлеглої оболонки та значно зменшує ризики. Але на даний момент це питання активно дискутується.

Джерело випромінювання в лазерах для коагуляції - твердотільний лазер з діодним накачуванням. Проводиться вплив на сітківку по краю дистрофічного вогнища або розриву, в результаті чого відбувається "склеювання" сітківки з підлеглими оболонками ока в точках дії лазерного випромінювання.

4.4/5 - (9 Голосів)